Chrypa.com - kompendium wiedzy » zapalenie gardła

Chrypa.com - kompendium wiedzy » zapalenie gardła

Chrypa.com - kompendium wiedzy » zapalenie gardłahttp://chrypa.com

Leczenie i profilaktykaSun, 01 Dec 2013 16:29:31 +0000enhourly1http://wordpress.org/?v=3.2.1Anginahttp://chrypa.com/2013/09/22/angina/

http://chrypa.com/2013/09/22/angina/#commentsSun, 22 Sep 2013 18:54:42 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=155Anginę łatwo rozpoznać po białym nalocie na migdałkach.

Angina (łac. angina, zapalenie gardła) – w najczęstszym rozumieniu ostre zapalenie migdałków podniebiennych i gardła wywołane przez bakterie paciorkowce, jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Rzadziej może być wywołana wirusami, sporadycznie grzybami. Angina zwykle zaczyna się nagle, od bardzo silnego ból gardła, który promieniuje w kierunku uszu wraz z powiększonymi i bolesnymi przy ucisku węzłami chłonnymi szyi oraz podżuchwowymi.

Poza typowymi zmianami na migdałkach do objawów należą: zwykle bardzo wysoka gorączka, poczucie rozbicia, bóle kostno-stawowe, dreszcze oraz wymioty, które występują  u dzieci do ok. 7 roku życia. Jeśli chodzi o zmiany na migdałkach, to zazwyczaj zaczyna się od bólu, często bardzo silnego, poprzez zaczerwienienie, rozpulchnienie, a w ciągu ok. 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów pojawia się charakterystyczny nalot.

Angina może dawać groźne powikłania. Najgroźniejsze z nich to gorączka reumatyczna, której efektem może być zastawkowa nabyta wada serca oraz popaciorkowcowe kłębkowe zapalenie nerek, które może doprowadzić do ich przewlekłej niewydolności. Częste, choć mniej grożne powikłania to zapalenie ucha środkowego, zatok obocznych nosa, węzłów chłonnych oraz ropień okołomigdałkowy. Angina nie zawsze oznacza przyjmowanie antybiotyku, w tej wywołanej wirusami czy grzybami, nie zadziała on wcale. Ponieważ jednak angina najczęściej wywoływana jest przez bakterie, jest konieczne przyjmowanie antybiotyku, najczęściej penicyliny.

]]>http://chrypa.com/2013/09/22/angina/feed/0Zapalenie gardłahttp://chrypa.com/2013/02/10/zapalenie-gardla/

http://chrypa.com/2013/02/10/zapalenie-gardla/#commentsSun, 10 Feb 2013 20:57:52 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=115Zapalenie gardła zwykle wiąże się z chrypką.

Wiosna i jesień to szczególny czas, gdy jesteśmy narażeni na zapalenie gardła. Infekcje błony śluzowej wywołują wirusy lub bakterie (paciorkowce). Jednak pochodzenie bateryjne ma jedynie 10-30% zachorowań. Zdarzają się także grzybicze zapalenia gardła, te są szczególnie rzadkie i pojawiają się zwykle po antybiotykoterapii. Gardłu szkodzą także zbyt suche i ciepłe powietrze, palenie tytoniu i bierne palenie oraz wdychanie drażniących substancji. Do zakażeń dochodzi drogą kropelkową, sprzyjają temu skupiska ludzi. Zapalenie gardła zwykle towarzyszy innym chorobom, takim jak przeziębienie, grypa czy mononukleoza.

Zapalenie gardła można podzielić na ostre zapalenie błony śluzowej gardła (obejmuje głównie błonę śluzową części ustnej gardła) oraz ostre zapalenie migdałków (obejmuje również tkankę limfatyczną migdałków, głównie podniebiennych). Wirusowe zapalenie gardła zaczyna się stopniowo, towarzyszy temu katar, mogą wystąpić objawy zapaleni krtani, tchawicy – chrypka i suchy kaszel, podwyższona temperatura (nie przekraczająca 38,5 stopnia). Bakteryjne zapalenie gardła przebiega początkowo podobnie jak wirusowe, błona śluzowa jest jedynie bardziej zaczerwieniona.

Zapalenie gardła w powikłaniach może prowadzić do anginy, zapalenia ucha środkowego, zapalenia wyrostka sutkowatego, zapalenia zatok przynosowych, zapalenia oskrzeli i płuc. Zapalenie gardła wirusowego pochodzenia nie leczy się antybiotykami. Każde zapalenie niezależnie od etiologii leczy się objawowo, w celu łagodzenia dolegliwości. Zazwyczaj początkowo chorzy leczą się sami, jednak gdy bólowi gardła towarzysza inne dolegliwości należy udać się do lekarza.

]]>http://chrypa.com/2013/02/10/zapalenie-gardla/feed/0Zapalenie strun głosowych, ból gardłahttp://chrypa.com/2011/12/14/zapalenie-strun-glosowych-bol-gardla/

http://chrypa.com/2011/12/14/zapalenie-strun-glosowych-bol-gardla/#commentsWed, 14 Dec 2011 18:49:26 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=38Coraz chętniej sięgamy po napoje gazowane, zimne soki, lody i to bez względu na porę roku, niestety te przyjemności często nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Najczęściej jest tak, że pojawia się u nas chrypa, która jest właśnie wynikiem tych przyjemności. Dopóki nie przerodzi się w np zapalenie gardła, sama chrypa nie jest bardzo uciążliwa. W każdej aptece bez problemu możemy kupić kilka leków na gardło, które pomogą nam w walce z chrypą. Jest to oczywiście wiele leków, które po prostu są tylko drogie i smaczne ale nie pomagają zupełnie. Cały problem z leczeniem chrypy jest właśnie taki, że nie każdy lek jest skuteczny, wybrać ten, który u nas będzie działał, możemy jedynie metodą prób i błędów. Za którymś razem trafimy na ten właściwy. Chrypka leczenie, której będzie przeciągać się zbyt długo, może doprowadzić do znacznie poważniejszego stanu więc warto mieć sposoby szybkiego pozbywania się problemów z gardłem, skuteczny lek w apteczce domowej ale warto mieć również jakieś domowe sposoby, które łagodzą podrażnienia.

]]>http://chrypa.com/2011/12/14/zapalenie-strun-glosowych-bol-gardla/feed/0Zapalenie krtani, chrypahttp://chrypa.com/2011/11/30/zapalenie-krtani-chrypa/

http://chrypa.com/2011/11/30/zapalenie-krtani-chrypa/#commentsWed, 30 Nov 2011 18:45:49 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=33Szczególnie u osób, które na co dzień zmuszone są często używać strun głosowych, często muszą mówić dużo i głośno, często pojawiają się problemy z gardłem. Przeciążona krtań jest narażona bardziej na podrażnienia i infekcje. Zapalenie gardła u takich osób może pojawiać się bez względu na porę roku, bez względu na temperaturę za oknem. Przede wszystkim pojawia się to wypiciu zimnego napoju, szczególnie, gdy jest gazowany lub po zjedzeniu lodów. Osoby tego świadome często unikają takich rzeczy, jednak nie zawsze się to uda. W upalne lato trudno się powstrzymać. Zresztą ból gardła może się pojawić również w momencie, gdy nastąpi nagła zmiana temperatury powietrza, gdy w powietrzu pojawią się pyłki roślin, nawet jeżeli taka osoba nie jest uczulona. Chrypka, pojawiająca się często, może być męcząca, a często podrażnione struny głosowe są bardziej podatne na schorzenia krtani o znacznie poważniejszym podłożu. Dlatego warto znaleźć jakiś sposób na zapobieganie tanim podrażnieniom, czasem wystarczy skuteczny lek na gardło.

reklama

SIŁOWNIA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl